Pôžičky: ako si správne vybrať?

Potrebujete vedieť na koho sa obrátiť?Zaspávate každý večer s pocitom, že by ste potrebovali finančne pomôcť, no neviete na koho sa obrátiť? V prípade vyšších súm a za predpokladu, že spĺňate všetky podmienky, nie je ťažké nájsť takú spoločnosť, ktorá by vám požičala. Problémy však nastávajú vtedy, keď jednu z podmienok nespĺňate, prípadne potrebujete nižšiu sumu. Práve v tomto článku vám povieme koho o pôžičky požiadať a o aký produkt žiadať podľa toho, čo reálne potrebujete.

Bankovky verzus nebankové spoločnosti

Prvým bodom úrazu u tých, ktorí vyhľadávajú finančnú pomoc, je zvoliť si poskytovateľa. K dispozícii máte dva druhy poskytovateľov, bankové a nebankové. Pokiaľ hľadáte pomoc za zjednodušených podmienok, napr. bez registra, bez dokladovania príjmu či bez ručenia, jednoznačne vám odporúčam nebankové pôžičky ihneď cez Peniazomat. Viacej k téme je na českej Wikipédií. Tie vám poskytnú sumy do 500 eur za veľmi krátky čas, no viac o tom si povieme nižšie. Mnoho žiadateľov sa produktom tohto typu vyhýba kvôli nepriaznivej povesti nebankových spoločností. Tieto predsudky však treba hodiť za hlavu, hlavne u tých poskytovateľov, ktorí niekedy poskytujú výhodnejšie podmienky než bankové spoločnosti. To, aby ste nepadli do pasce, je hlavne na vás. Informujte sa o všetkom, hlavne o poplatkoch, úrokoch a iných faktoch.

Bankové spoločnosti sú výhodné hlavne vtedy, ak si požičiavate vyššie sumy. Pri sumách do 5 000 eur majú oba typy spoločností rovnakú úrokovú sadzbu. Pri žiadosti o finančnú pomoc v bankových spoločnostiach rátajte aj s náročnejšími podmienkami na získanie. Spĺňať bude treba všetky, bez výnimky.

Zvoľte si správne

Ak potrebujete finančné pomôcť, zvoľte si taký produkt a takú výšku pôžičky, aby ste si boli istý, že ju budete môcť včas splatiť. Vo všeobecnosti hovoríme o troch produktoch:

  1. Nebankové pôžičky ihneď

Pokiaľ potrebujete peniaze veľmi rýchlo, to znamená do 24 hodín, prípadne do 10 minút na účet, mali by ste využiť nebankové pôžičky ihneď, ktoré sú dostupné aj bez registra, bez dokladovania príjmu, bez ručenia nehnuteľnosťou, pre nezamestnaných, pre dôchodcov, pre ženy na materskej atď. Za túto expresnú dobu môžete získať až do 500 eur, pričom v niektorých prípadoch to môže byť aj bez úroku. Ako ste si mohli všimnúť, pôžičky ihneď do 24 hodín ponúkajú jedine nebankové spoločnosti a nájdete ich aj na hore uvedenej stránke.

  1. Rýchle pôžičky

Druhým typom tohto finančného produktu sú rýchle pôžičky, ktoré sú tento krát dostupné aj v bankových, nielen v nebankových spoločnostiach. Požičajú vám však vyššie sumy, približne do 5 000 eur a pochopiteľne, bankové spoločnosti budú mať náročnejšie podmienky na ich získanie. Úrokové sadzby sa u oboch poskytovateľov pohybujú okolo 25%. Ak vás zaujíma doba doručenia žiadaných peňazí na váš účet, mali by ste počítať minimálne so štyrmi dňami. Skoršie dodanie však nie je vylúčené.

  1. Spotrebné úvery, hypotéky

Najznámejšími produktmi sú klasické dlhodobé pôžičky alebo úvery či hypotéky. Ich účel treba dokladovať, pretože ide o pomoc na financovanie náročnejších projektov spojené so stavbou, prestavbou alebo kúpou nehnuteľnosti. Bankové spoločnosti vám umožňujú požiadať až o 200 000 eur, zatiaľ čo nebankové približne do 100 000 eur. Pri týchto pôžičkách bude nutné ručenie nehnuteľnosťou, dokladovanie príjmu a určite počítajte aj s kontrolou registra. Opäť však platí, že voľnejšie podmienky môžete nájsť práve v nebankových spoločnostiach, no môže sa to odrážať na výške úroku, ktorá je rozhodne výhodnejšia v bankách. Úroky nebankových spoločností sa pohybujú nad 10%, v bankách sa stretnete s úrokmi niečo nad 0%.

Odporúčame detailný výpočet RPMNÚverová kalkulačka

Ak si chcete byť istý, že pôžičky, o ktoré sa zaujímate, sú výhodné, prípadne ich chcete porovnať, využite špeciálny online nástroj, úverovú kalkulačku. Ušetrí vám to hodiny času a je do nej potrebné zadať len niekoľko údajov, ako výška sumy, doba, ktorú chcete splácať, v prípade vyšších súm aj výška založenej nehnuteľnosti a doba fixácie. Výsledky vám zobrazia porovnanie s konkrétnymi údajmi o úrokovej sadzbe, mesačnej splátke, celkovej vrátenej sume, preplatenej sume a iných veľmi užitočných údajov, ktoré vám môžu pomôcť pri rozhodovaní o výhodnosti produktu.

Úrok verzus RPMN

Určite viete, že úrok alebo úroková sadzba, ktorá ovplyvňuje výhodnosť pôžičky je číslo, ktoré udáva, koľko mesačne zaplatíte navyše z mesačnej splátky. RPMN alebo ročná percentuálna miera nákladov má však výpovednejšiu hodnotu, pretože určuje koľko preplatíte celkovo za jeden  rok splácania, vrátane úrokovej sadzby a iných poplatkov. Preto, ak plánujete požiadať o dlhodobé pôžičky, sústreďte sa práve na toto číslo.

Ako požiadať?

Ďalšou dilemou, ktorá vás môže stihnúť je spôsob, akým o pôžičky požiadať – využiť môžete telefonické, osobné, online požiadanie, ale vašu žiadosť môžete vypísať aj pomocou sms. Na osobný spôsob požiadania si potrebujete vyčleniť veľa času, pokiaľ chcete získať tú najlepšiu ponuku. Bude potrebné navštíviť aj viacero pobočiek. Pokiaľ chcete žiadať o nebankové finančné produkty, osobne by ste veľmi nepochodili, pretože tieto spoločnosti majú pobočky len veľmi zriedkavo.

Telefonické požiadanie si opäť vyžaduje vašu osobnú prezentáciu, zatiaľ čo žiadať o pôžičky online maximálne rešpektuje vašu osobnosť, pretože ide o anonymný spôsob žiadania, hlavne teda, ak si robíte nezáväzný výpočet. Všetky ponuky môžete preskúmať z domu, v hocakom čase, nemusíte sa prispôsobovať otváracej dobe spoločností. Takisto si urobíte rýchle porovnanie aktuálnych ponúk. Týmto spôsobom môžete požiadať už od 20 eur až do 200 000 eur.

Čo sa týka pôžičky cez sms, tie sú značne limitované, pretože umožňujú požiadať o sumy do 500 eur, pričom sa vybavujú aj niekoľko dní, poskytovatelia kontrolujú register, účtujú si poplatky za sprostredkovanie sumy a niekedy aj vysoké úroky. V niektorých prípadoch sa dokonca požaduje, aby ste sa najprv online zaregistrovali, až tak môžete využívať vymoženosti tohto spôsobu požiadania.

Pokiaľ vás táto téma zaujala, pôžičky si môžete podrobnejšie naštudovať na stránke Peniazomatu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *