Výpočet PZP

Jazdite bezpečneZ každej strany, či už z rádia, televízie počúvate, či ste si už zabezpečili vaše vozidlo? Každý poskytovateľ vám sľubuje to najlacnejšie riešenie, ale vy neviete, komu skutočne veriť a na čo je toto zabezpečenie vlastne potrebné? Ak povinné zmluvné poistenie označujeme slovkom „zabezpečenie“, je to maximálne oprávnené. Tým, že si ho uzatvoríte, totiž nesplníte zákonnú povinnosť týkajúcu sa vozidla, ale zabezpečíte tým hlavne seba pre prípad, že by ste inému vozidlu prevádzkovou vášho motorového vozidla spôsobili akúkoľvek škodu. To znamená, že spôsobené škody by ste nemuseli platiť z vlastných zdrojov, ale mala by to za vás urobiť poisťovňa. Vhodným riešením je spraviť si výpočet PZP, ktorým si nájdete vhodnú poisťovňu a uzatvoríte zmluvu.

Ako vedieť, ktorý výpočet je najlepší?

Povedať, ktorý PZP výpočet by bolo pre vás ten najlepší, je pomerne náročné, keďže to závisí od toho, či hľadáte to najlacnejšie na trhu, s najväčším krytím udalostí atď. Pokiaľ však chcete mať poistne pokryté aj vaše vlastné vozidlo, vhodnou voľbou pre vás by bolo havarijné poistenie. V článku sa však venujeme základnému produktu, ktorý kryje škody spôsobené prevádzkou vášho motorového vozidla, inému vozidlu.

Auto nie je jediné

Mnoho vodičov sa mylne domnieva, že výpočet PZP sa aplikuje len na auto, pričom túto povinnosť majú aj iné vozidlá, ako napr.:

 • pracovné stroje,
 • poľnohospodárske stroje,
 • vysokozdvižné vozíky,
 • kamióny,
 • obytné automobily,
 • autobusy,
 • rôzne nákladné vozidlá atď.

Predchádzajúce vozidlá boli len motorového charakteru, zatiaľ čo napr. taký prívesný vozík, či akékoľvek iné prípojné vozidlo je nemotorové a týmto spôsobom musí byť zabezpečené, keďže vstupuje do cestnej premávky. Celkovo by sme mohli zhrnúť, že zákonná poistka sa týka vozidiel motorových aj nemotorových, s EČV, ale aj bez neho, ale aplikuje sa na všetky, ktoré musia mať technické osvedčenie.

Bezplatné porovnanie s výpočtom PZP online

Pokiaľ chcete rýchlo, jednoducho, bezplatne a hlavne nezáväzne zistiť vaše ponuky, spravte nasledujúce. Spravte si najlacnejší výpočet PZP na Uzavripzp online. Ak ste o tejto možnosti ešte nepočuli, vrelo vám ju odporúčame. Odporúčanie neprichádza len z nášho osobného názoru. Pochádza aj z názorov iných, ktorí ho vyskúšali a hneď si aj vybrali. Výhody tohto rozhodnutia sú citeľné. Nielenže šetríte peniaze, ale dokonca šetríte aj váš čas.

Porovnanie a výpočet PZP vám zabezpečí online kalkulačka, napr. aj keď si kliknete na hore označený výraz. Nemusíte sa s nikým osobne stretnúť. Stačí ak vypíšete jeden formulár, do ktorého zadáte niektoré informácie o vás. Samozrejmé nebude to nič príliš osobné a ani nič z formulára nebude zneužité. Pôjde napr. o to, či máte účet v OTP banke, či máte deti do 15 rokov, kedy ste dostali vodičské oprávnenie, doba bezškodového stavu atď. Potrebnými údajmi vo formulári budú pochopiteľne aj tie o aute, na ktoré sa PZP uzatvára najviac.

Ak ste všetko vypísali, formulár odoslali, do niekoľkých sekúnd uvidíte prehľadne zobrazené výsledky. Taktiež si uvedomíte, že zákonná poistka od rôznych poskytovateľov sa môže líšiť až v stovkách eur, čo by bola skutočne vysoká úspora. Okrem toho ste si ušetrili až hodiny času, pretože ani jedno stretnutie v jednej poisťovni by netrvalo tak krátko. Vypísanie formulára na porovnanie ponúk netrvá ani 10 minút a okrem iného vám zobrazí hneď viacero vašich možností.

Neriskujte vysoké pokuty zbytočneVysoké pokutovanie

To, že sa povinné zmluvné poistenie neoplatí podceňovať, vám dosvedčia aj mnohí šoféri, ktorí tak urobili a najbližšie mesiace sa museli poriadne uskromňovať. Ak vám na ceste v rámci bežnej kontroly zastaví policajná hliadka, platnosť vašej bielej karty je to, na čo si posvietia. V rámci takejto kontroly môžete prísť aj o niekoľko stoviek eur. Výška pokuty sa môže navýšiť, ak sa to dostane k vyšším orgánom, ktoré vám uložia pokutu za nerešpektovanie zákona vo výške 3 300 eur. Vyššie orgány majú právo vás pokutovať aj spätne, približne 3 roky od toho, čo ste používali nezabezpečené vozidlo. Po tejto dobe si už môžete vydýchnuť.

Vyššie zmienený prípad bol ešte celkom pozitívny. Veľmi zle by pre vás bolo, ak by ste s neplatným zákonným poistením spôsobili dopravnú nehodu. V ten moment nebudete v šoku len z toho, čo sa stalo, ale aj z vyššie zmienenej pokuty, či z toho, že úhrada všetkých škôd bude na vaše náklady. Takže verte, že „obetovať“ nejakých 80 eur za ročné povinné zmluvné poistenie sa vám oplatí viac, ako jednorazovo na pokute zaplatiť stovky či tisíce eur. V prípade nehody aj desaťtisíce, stotisíce či milióny eur. Nečakajte, pokiaľ vaše vozidlo stále nemá platné PZP, hneď si zistíte vaše možnosti napr. aj kliknutím na hore vyznačený výraz.

Ktoré poisťovne mám na výber?

Ak už máte pred sebou výsledky porovnania, môžete hneď aj o nejaké PZP požiadať. Na výber budete mať ponuky mnohých poisťovní, akými sú napr.:

 • Allianz,
 • Axa,
 • Groupama,
 • Genertel,
 • Generali,
 • Komunálne poisťovňa,
 • Kooperativa atď.

Po kliknutí na ponuku, ktorá vás zaujala, budete vyzvaný dopísať ešte niekoľko, tento krát, osobnejších údajov. Na mailovú adresu vám bude spätne odoslaná dočasná biela karta, návrh a podmienky zmluvy, ale aj údaje na zaplatenie poistného. Uhraďte ho čím skôr, ináč vaša žiadosť zanikne. Bielu kartu si vytlačte a noste vo vozidle, kým vám nepríde poštou jej originál, takisto aj zelená karta. Tá vás oprávňuje na legálne cesty za hranicami nášho územia, kde je zákonné poistenie taktiež povinné. Obe karty vám budú odoslané hneď ako poisťovňa zaeviduje platbu poistného.

Informačne nasýtený článok o PZP výpočte je vám prístupný aj na anglickom štátnom webe https://www.gov.uk/vehicle-insurance/overview. Veľa veci je rovnakých ako u nás.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *